Skip links
Site İçi SEO

Site İçi SEO 2022

Site içi SEO, arama motorları ve kullanıcılar için web sayfası içeriğini optimize etme çalışmasıdır. Kontrol ettiğiniz ve web sitenize dahil ettiğiniz herhangi bir optimizasyon bu aşamaya dahildir. Site içi SEO çalışmalarının temelini; içeriği, başlık etiketlerini, dahili bağlantıları ve URL’leri optimize etmek oluşturur. Site içi optimizasyonlarla, arama motorlarındaki arama sonuçlarında görünürlüğünüzü iyileştirmek için sitenizi daha kullanışlı hale getirmeyi amaçlarsınız. Yapılan çalışmalar, arama sonucu sıralamanızı yükseltmenizi ve sitenize gelen trafiğin artmasını sağlar. Site içi SEO çalışmalarının sonuçları zaman alır. Ancak bir stratejiye sahip olmanız, size online görünürlük sağlayarak satışlarınızı arttırır. Size özel SEO stratejisi için bizimle hemen iletişime geçin!

Site İçi SEO Çalışmaları İçin Hangi Faktörlere Dikkat Edilmeli?

Site içi SEO çalışmanız için optimize etmeniz gereken farklı birçok faktör bulanmaktadır. Bu faktörlerin her birini optimize etmek için ayırdığınız zaman, arama sonuçlarındaki sıralamanızı iyileştirerek web sitenizi daha rekabetçi ve yenilmesi zor hale getirecektir.

Önem vermeniz gereken site içi SEO faktörleri şu şekildedir:

 • URL
 • Başlık etiketi
 • Meta Açıklaması
 • Alt etiketler
 • Anahtar kelimeler
 • İçerik
 • Hız
 • Dahili bağlantı
 • Görseller
 • Mobil uyumluluk

Detayları öğrenmek için okumaya devam edin!

URL

Web sitenizin sayfa URL’leri, sayfa konusunun kısa açıklamalarını içermelidir. Anahtar kelimenizi, URL’nize dahil etmek, sitenizde gezinmeyi kolaylaştırır. Böylece kullanıcılara sayfa içeriğiniz hakkında daha iyi bir bilgi verirsiniz.

Başlık Etiketleri

Web sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında gösterebilmek için, Google’ın sayfanızın ne hakkında olduğunu bilmesi gerekir. Her sayfanın başlık etiketinde anahtar kelimeler kullanarak, arama motorlarının web sitenizi anlamasını kolaylaştırırsınız.

İçeriğinizi bölümlere ayırarak kullanıcılar için daha okunabilir ve gözden geçirilebilir hale getirmek için birden fazla başlık etiketi kullanın. Arama motorlarına, sayfanız için daha fazla bağlam sağlamak için ilgili anahtar kelimelerinizi de ekleyebilirsiniz.

Başlık etiketlerinizi yazarken, H1 etiketinizde temel anahtar kelimenizi kullanmak size önemli bir avantaj sağlar.

Meta Açıklaması

Bir meta açıklama, sayfa optimizasyonunuzu doğrudan etkilemez. Ancak, kullanıcıların siteniz hakkında bilgi almasını sağlayarak deneyimlerini iyileştirirsiniz. Google’ın meta açıklamanızda görünen kullanıcı arama terimlerini görünür hale getirmesi, meta açıklamanızı sayfa içi SEO için optimize etmenin başka bir nedenidir. İyi sonuçlar elde etmek için ilgili anahtar kelimelerinizi meta açıklamanıza ekleyin. Ayrıca meta açıklamanızın tamamının görünmesi için 160 karakterlik içerik üretmeniz gerekir.

Alt Etiketler

Arama motorları görsel içerikleri göremezler, dolayısıyla onlara görsel içeriklerinizin ne olduğunu söylemek için alt nitelikler eklemeniz gerekir. Örneğin; içeriğinizde bir spor araba fotoğrafı varsa, alt etiketine “spor araba” ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, Google’ın görsel içerikleriniz hakkında daha iyi bir fikir edinebilmesini isterseniz dosyalarınıza daha detaylı etiketler ekleyebilirsiniz.

Ayrıca, Görsel içeriklerinize detaylı alt etiket eklemeniz, içeriğinizi göremeyen veya içerikle etkileşime geçemeyen kullanıcılara da yardımcı olur. Bu sebeple alt etiketleri mutlaka kullanın.

Anahtar Kelimeler

Sitenizdeki her sayfa, sayfaların konusunu açıklayan metinler içermelidir. İletişim sayfası gibi genellikle optimize edilmemiş sayfalar bile işletmenizin çevrimiçi ortamda tanınmasına yardımcı olmaktadır.

Sayfanızın ana metni boyunca anahtar kelimeler kullanmak, Google’ın onu okumasına ve uygun şekilde sıralamasına yardımcı olur. Bu sebeple, sitenizdeki her sayfa için anahtar kelimeleri araştırmalı ve derlemelisiniz. Hangi anahtar kelimelerin size en fazla değeri sunduğunu belirlemek için aylık arama hacmi ve rekabet gibi faydalı metriklere bakmalısınız.

Çoğu durumda, küçük şirketler uzun kuyruklu anahtar kelimelere ya da üç-dört kelimelik anahtar kelimelere odaklanır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, genellikle daha düşük arama hacmine sahiptir. Ancak aynı zamanda daha düşük rekabete sahiptir. Daha spesifik olduklarından, uzun kuyruklu anahtar kelimelerin ardındaki arama amacını keşfetmek genellikle daha kolaydır. Başarılı SEO çalışmaları genellikle uzun kuyruklu anahtar kelimeler içerir. 

İçerik

İçerik, sayfa optimizasyonu için en önemli yere sahiptir. İçeriğiniz sayesinde, kullanıcılara sitenizi ziyaret etmeleri için bir neden verirsiniz. Amacı ürün satın almak ya da bilgiye ulaşmak şeklinde değişse de tüm kullanıcılar ilk olarak içeriğinizi inceler. Ayrıca içeriğinizi optimize etmek, arama motorlarının içeriğinizi anlamasına ve sıralamasına yardımcı olabilir. Bu durum kullanıcıların web sitenizi bulmasını sağlar.

İçeriklerinizi Site içi SEO çalışmalarına uygun olarak optimize etmek için,

 • Anahtar kelimelerinizi başlıklarda ve paragraflarda kullanın.
 • İçeriğinizi gözden geçirilebilir başlıklara ayırın.
 • İçeriğinizi faydalı resimlerle tamamlayın.
 • İçeriğinizi yazım ve dil bilgisi kurallarına uygun olarak düzenleyin.
 • İçeriğinizi güvenilir ve kapsamlı bir şekilde üretin.

Ayrıca, arama motorlarının online olarak aktif olduğunuzu görmesi için sitenize düzenli olarak yeni içerik eklemelisiniz. Bunu, Google’a müşterileriniz için çalıştığınızı gösteren yeni blog gönderileri, açılış sayfaları ve diğer stratejilerle yapabilirsiniz.

İçerik optimizasyonunu sağlarken, dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan birisi yinelenen içerik kullanmamanızdır. Yinelenen içerik, web sitenizdeki birden çok sayfada bulunan benzer içerikleri ifade eder ve iki nedenden dolayı istenmeyen bir durumdur:

 1. Google hangi sayfayı sıralayacağını bilemez. Birden fazla sayfa  aynı bilgileri içerdiğinde, arama motorları arama sonuçlarında hangi sayfanın sıralanacağını çözemez.
 2. Yinelenen içerik, site ziyaretçilerinin kafasını karıştırır. Ziyaretçiler sitenizde yinelenen içerikle karşılaştığında, bu onların kafasını karıştırabilir ve sitenizde vakit geçirmeyi bırakabilir. Bu durum, hedef kitlenizin etkileşime girmesini engeller.

Sayfa Hızı

Kullanıcılar için, en önemli site içi SEO faktörü sayfa hızıdır. İnsanlar arama yaparken ulaşmak istedikleri bilgiye hemen ulaşmak isterler. Bu nedenle sayfalarınızın yüklenme hızı 3 saniyeden fazlaysa, ziyaretçilerinizin çoğunu kaybedersiniz. Ayrıca Google gibi arama motorları da sayfa hızını bir sıralama faktörü olarak kullanır.

Site hızınızı ve sayfa hızınızı kontrol etmeniz mümkündür. Kontrolleriniz sonucunda sayfa hızınızı optimize etmeniz kolaylaşacaktır. Hızınızı kontrol etmek için PageSpeed ​​Insights’ı kullanabilirsiniz. PageSpeed ​​Insights, sitenizi hızlandırmak için size özelleştirilmiş öneriler sunacaktır. Ek olarak, görüntüleri sıkıştırma ve gereksiz web sitesi kodlarını kaldırma gibi sayfa hızı için gerekenleri bu araç sayesinde halledebilirsiniz.

Site İçi SEO 2022

Dahili bağlantı

Site içi SEO söz konusu olduğunda, dahili bağlantı genellikle gözden kaçar. Ancak siteniz büyüdükçe, sayfalarınıza dahili bağlantı sağlamak oldukça önemlidir. Dahili bağlantı; tarayıcıların sitenizi ve yeni içeriklerinizi keşfetmesine yardımcı olarak farklı sayfaları birbiriyle bağlamanızı sağlar. Sayfalarınızda çok az dahili bağlantı olması veya hiç olmaması, kullanıcının sitenizde kendileri için önemli olan içeriğe erişme ihtimalini düşürür.

Site içi SEO’nuzu geliştirmek için dahili bağlantıları şu şekilde kullanabilirsiniz:

 • Yeni gönderilerle alakalı mevcut içeriğe bağlantılar ekleyin.
 • İlgili mevcut içerikten yeni sayfalara bağlantılar ekleyin.

En iyi sonuçlara sahip olmak için her yeni sayfada en az iki veya üç bağlantı olduğundan emin olmalısınız. Ancak, ilgili bir sayfa bulmakta zorlanıyorsanız, zorlamayın. Bunun yerine, sütun içeriği oluşturmayı düşünün.

Mevcut dahili bağlantınızın durumunu Screaming Frog gibi ücretsiz bir araçla  kontrol edebilirsiniz.

Görseller

Görseller, kullanıcılar kadar site içi SEO için de önemlidir. Görsel kullanmanız içeriğinizi dikkat çekici bir hale getirir. Örneğin karmaşık veya tanımlanması zor içerikleriniz için görsel kullanmanız, kullanıcı deneyimi için önemlidir. 

Sitenize görsel eklerken görsellerinizi sıkıştırmayı unutmayın. Büyük boyutlu görsel içerikler, sayfa hızınızı yavaşlatır ve sıralamanızı olumsuz etkiler.

Görsellerinize alternatif metin eklemeyi unutmayın. Böylece web sitenizi daha erişilebilir bir hale gelir ve Google Görseller görünürlüğünüz artar. Dolayısıyla görseller, anahtar kelimenizi kullanmanız için iyi bir fırsattır.

Mobil Uyumluluk

Mobil uyumluluk, site içi SEO çalışmalarının önemli bir faktörüdür. İnternet trafiğinin yarısından fazlası mobil cihazlardan geldiği için mobil uyumlu bir web sitesi önemlidir. Bilgisayar dışında araçlar kullanan kişiler sitenize erişemezse, arama sonuçlarındaki sıralamanız düşer. Google gibi arama motorları, sıralama faktörü olarak mobil uyumluluğa oldukça önem verir. Eğer siteniz mobil kullanıcılar için optimize edilmemişse, potansiyel satışları ve geliri kaçırmış olursunuz.

Mobil uyumluluk artık bir öneri değil. Özellikle anahtar kelimeleriniz için iyi bir sıralama elde etmek istiyorsanız zorunlu olarak gerçekleştirmeniz gereken bir optimizasyondur. Çünkü; Google, web sitenizi sıralarken mobil uyumluluğu dikkate alır. Uyumlu site yapısıyla, güncellemeyi ve yeni içerik eklemeyi kolaylaştıran tek bir siteniz olur.

Sitenizin uyumluluğunu kontrol etmek için Google’ın Mobil Uyumluluk Test aracını kullanabilirsiniz.

Site İçi SEO İçin Profesyonel Yardım Alın!

İzmir SEO Ofisi, şirketlerin site içi SEO ile büyümesine yardımcı olur. Uzun yıllar boyunca sektörde yer alan işletmelerin bunu uygulamak için zamanlarının olmadığını biliyoruz. Burada devreye giriyoruz. İşletmenizin büyümesine yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm stratejilere sahibiz.

Site içi SEO hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugün bize ulaşın!

Leave a comment

Explore
Drag