Skip links

Site Dışı SEO 2022

Site dışı SEO Nedir? Gelin bu yazımızda inceleyelim.

Site dışı SEO, arama motoru sonuçlarındaki yerinizi iyileştirmek için yapılan çalışmalardır. Bu teknikler, başka web sitelerinden paylaşılan bağlantılarınızı, sitenize yapılan atıfları ve sosyal medya paylaşımlarını kapsar.

Arama motoru optimizasyonu (SEO), genel olarak birden fazla faktörden oluşur ve en önemlilerinden biri de site dışı faktörlerdir. Ancak, İnternet pazarlamasında yeniyseniz “site dışı SEO” sizin için bir anlam ifade etmeyebilir.

Peki, site dışı SEO nedir? Aşağıda, site dışı optimizasyonun ne anlama geldiğini açıklarken, sayfa dışı SEO’nun önemini netleştirmeye yardımcı olacak unsurlar bulacaksınız. Site dışı SEO konusunda bir uzmanla görüşmek isterseniz bize ulaşın!

Site Dışı SEO Neden Önemlidir?

Bağlantı oluşturarak kurguladığınız site dışı SEO sayesinde arama motorlarına web sitenizin başkaları için önemli olduğunu aktarırsınız. Ayrıca aldığınız her bağlantı, web sitenizin kaliteli olduğu konusunda başka bir kaynaktan onaylanmış olur.

Bu, dış kaynakların aynı site içi SEO kalitesine sahip web siteleri için bağlayıcı görevi görmesini sağlar, böylece arama motorları web sitelerini arama motoru sonuç sayfalarında sıralamak için en iyisini bilir. Google gibi arama motorları, web sitelerindeki geri bağlantıların sayısı ve kalitesi gibi sayfa dışı SEO faktörlerini ölçer. Dolayısıyla, bir web sitesi, güvenilir kaynaklardan daha fazla geri bağlantıya sahipse, muhtemelen daha üst sıralarda yer alacaktır.

Unutmayın! Site dışı optimizasyonu olmayan bir sayfa, arama motorları için cazip değildir. Site dışı SEO yapmamanız web sitenizin görünürlüğünü engeller.

Site Dışı SEO

Site Dışı SEO İçin Bağlantı Türleri

Bağlantı, site dışı SEO için kritik bir unsurdur. Geri bağlantılar oluşturmaya veya kazanmaya başlamadan önce, farklı bağlantı türlerini anlamak önemlidir.

Bağlantı türleri aşağıdaki gibidir;

Doğal Bağlantılar

Doğal bağlantılar, web sitenize doğal yollardan gelen bağlantılardır.

Ekibiniz, bağlantıyı kazanmak için herhangi bir işlem yapmaz veya herhangi bir erişim sağlamaz. İçeriğinize bağlantı veren kişi, markanızı takip ettiği ya da içeriğinizi arama yoluyla keşfettiği için size doğal bağlantı sağlar. Doğal bağlantılara sahip olmanız, içeriğinizi değerli kılar.

İnşa Edilen Bağlantılar

Link inşası, başka web sitelerinden kendi web sitenize aldığınız bağlantılar yoluyla oluşturulur.

Link inşasına kaynak sağlamak için; web yöneticilerine, yayıncılara veya gazetecilerle çalışmak mantıklı olacaktır. Hatta bir reklam kampanyasıyla içeriğinizi tanıtarak daha görünür bir hale getirmeniz mümkündür.

Bu bağlantı türü sonradan oluşturulmuş olsa bile, içerikleriniz arama motorları ve kullanıcılar için değerli olmaya devam eder.

Doğal Olmayan Bağlantılar

Bu bağlantılar, web sitenize dizinler, forumlar veya basın bültenlerinde kendi kendinize oluşturduğunuz gönderilerden gelir. Bağlantıyı kasıtlı olarak ve herhangi bir erişim sağlamadan oluşturabilirsiniz. Ancak bu taktik, arama motorları tarafından black-hat SEO uygulaması olarak kaydolma eğilimindedir.

Bağlantı kullanırken, doğal ve yerleşik bağlantılara odaklanmaya çalışın.

Site dışı SEO Bağlantı Değerini Etkileyen Faktörler

Site dışı SEO çalışmalarının önemli bir kısmını kaplayan bağlantıların, içeriğinize kattığı değeri merak etmeniz çok doğal.

İstenmeyen veya güvenilmeyen web sitelerinden düzinelerce düşük değerli bağlantı çekmeniz mümkündür. Ancak bu bağlantılar, işletmenizin arama sonuçlarında iyi bir sıralamaya sahip olmasını sağlamaz. Bu nedenle, site dışı SEO çalışmalarınızda, bağlantı kaynaklarınız için güvenilir web sitelerine odaklamanız önemlidir.

Kullandığınız bağlantıların değerini etkileyen faktörler şu şekildedir:

  • Sitenize bağlantı vermek için kullanılan çapa metni
  • Sitenize verilen bağlantının güncelliği veya yaşı
  • Bağlantı sayfasındaki bağlantı sayısı
  • Bağlantı veren sitenin konusu ile sizin siteniz arasındaki ilişki
  • Bağlantı veren sitenin güvenilirliği
  • Bağlantı veren sitenin ve bağlantı veren sayfanın yetkisi

Bir sitenin potansiyel bağlantı değerini belirlemek için; Ahrefs, SEMrush ve daha fazlası gibi araçlar kullanabilirsiniz.

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Artık “Site dışı SEO nedir? Bir web sitesinin başarısı için ne kadar önemlidir?” bildiğimize göre, site dışı SEO varlığınızı nasıl iyileştireceğinizin ayrıntılarını inceleyelim.

Site Dışı SEO

Bağlantı İnşası

Site dışı SEO’nun en popüler tekniği, sayfanıza doğal bağlantılar oluşturmayı amaçlayan geri bağlantıdır.

Güvenilir web sitelerinin, web sitenize geri bağlantı vermesinin iki önemli avantajı vardır.

  1. Sitenize trafik çekmek
  2. Sıralamanızı belirlemeye yardımcı olmak.

Güvenilir sitelerden gelen bağlantılar web siteniz için son derece faydalıdır.

Bu avantajlar, bağlantılar internette gezinmenin birincil yolu olduğu için ortaya çıkar. Bağlantılar, kullanıcılarınızın deneyimini geliştirir. Böylece, kullanıcılarınıza alakalı birçok kaynak sağlarsınız.

Bağlantılar ayrıca bir sitenin uzmanlığını, otoritesini ve güvenini ölçmenin en basit yoludur. Bu nedenle Google, arama sıralama faktörlerinin bir parçası olarak bağlantılara dikkat eder.

Peki başkalarını sizinle bağlantı kurmaya nasıl ikna edeceksiniz?

Başlamak için aşağıdaki site dışı SEO stratejilerini deneyebilirsiniz.

Bir derneğe üye olun. Bu bir endüstri derneği veya yerel Ticaret Odası olabilir. Şirketinizin derneğin web sitesinde bir bağlantı aldığından emin olun.

Kaliteli içerik oluşturun. Yüksek kaliteli blog gönderileri, bilgi grafikleri, videolar ve daha fazlasını oluşturmak, sitenize tıklamalar ve doğal bağlantılar çekmek için idealdir. Temel olarak, eğer içeriğiniz ilginçse talep ettiğiniz kullanıcıları sitenize çekersiniz. İçerikler için kaynak olarak; gazetecilere ve blog yazarlarına ulaşmak veya oluşturduğunuz bir sayfaya bağlantı istemek, web sitenize bağlantı fırsatları sağlar.

Sosyal medyada aktifleşin. İçeriğinizi sosyal medyada tanıtmak, ziyaretçi kazanmanıza yardımcı olur. Blog gönderisi şeklindeki uygun içeriklerinizi sosyal medya kanallarına gönderin. Ayrıca Twitter’da hashtag kullanmak gibi etkinliklerle gönderilerinizi görünür hale getirin.

Bazı bağlantıların diğerlerinden daha fazla ağırlığı vardır. Örneğin, kitlenize uygun kaynaklardan gelen bağlantılar, spam sitelerinden gelen bağlantılardan çok daha fazla yetkiye sahiptir.

Bu yüksek kaliteli bağlantılar, Google’a öne çıkmayı hak ettiğinizi iletir. Bu sayede Google sizi daha üst sıralarda tutacaktır. Ancak site dışı SEO stratejinizin performans gösterdiğinden emin olmak için geri bağlantılarınızı düzenli olarak kontrol edin.

Geri bağlantılarınızın kalitesini ölçmek için aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz.

Site dışı SEO stratejinizi uygularken, sadece nasıl bağlantı kuracağınızı değil, onları neden oluşturduğunuzu anlamanız gerekir. Bağlantıları; hizmetlerinizi ve ürünlerinizi  ilgili olduğunu düşündüğünüz kişilere ulaştırmak için oluşturmalısınız.

İçeriğin site dışı SEO ile ne ilgisi var?

Dünyanın en iyi site dışı tekniklerine sahip olabilirsiniz, ancak kaliteli içeriğiniz yoksa bunların bir anlamı olmaz. İçerik, kullanıcıları sayfada tutan şeydir. Eğer içeriğiniz hedef kitleniz için değerli değilse, kullanıcılar sitede kalmazlar.

Yeterli bağlantı vererek çok fazla trafik oluşturuyor olabilirsiniz. Ancak sayfanızda incelemeye değer bir şey yoksa bu trafik asla geribildirime dönüşmez. İçeriğiniz, kitlenizi tüm yanıtlara sahip olduğunuza ikna ettiğiniz yerdir!

Bu nedenle, site dışı SEO stratejisinin önemli bir parçası, sayfanıza geldiklerinde kullanıcıların kalmasını sağlayacak iyi içeriğe sahip olmaktır.

Blog

Blog, markanız için bağlantılı içerik oluşturmanın en ideal yoludur.

Web’de bloglardan başka uzun içerik akışı olan başka bir yer yoktur.

Blogunuzda, hedef kitleniz içeriğinizi yorumlayabilir ve paylaşabilir. Bu da fark edilmenizi, doğal bağlantılar ve marka sözleri oluşturmaya başlamanızı kolaylaştırır. Ayrıca sürekli olarak blog yazısı paylaştığınızda sektörünüzde bilgili bir lider olabilirsiniz. Böylece kitleniz, son yenilikler, nasıl yapılır kılavuzları ve bilgilendirici makaleler hakkında bilgi almak için önce sizin sitenize uğrayacaktır.

Site Dışı SEO

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medyada güçlü bir varlığa sahip markalar, günümüzde işletmeler için giderek daha önemli hale gelen bir şey olan açık ve ulaşılabilirlik imajına sahipler. Bir marka kolay ulaşılabilir değilse, kullanıcılar tarafından güvenilirliği de sorgulanır.

Sosyal medya bağlantıları sıralamayı etkilemese de, markanız için farkındalık yaratmak için en iyi seçeneklerden biridir.

Markanızın samimi görünmesine izin verin!

Sosyal medya sitelerinde aktif kalarak ve hedef kitlenizin markanızın havasını fark edeceği bir blog düzenleyerek samimi olun.

Ayrıca, alakalı ve okunması kolay içerikler oluşturun. Hem blogunuzda hem de sosyal medya sayfalarınızda yorumlara olumlu ve içten yanıtlar verin. Bunu yapmak, markanızın robot gibi görünmesini engeller.

İzmir SEO Ofisi, 15 senelik deneyimli ekibiyle, ihtiyacınız olan site dışı SEO stratejisini sizin için oluşturur. Site içi ve site dışı SEO çalışmalarınızla ilgilenecek zamanınız yoksa, hemen tanışalım!

Leave a comment

Explore
Drag