Skip links
aylık seo fiyatları

Aylık SEO fiyatları, 2023 yılı güncel

Aylık SEO fiyatları 2023 yılında ne kadar? SEO için aylık ne kadar ödenir? bunu merak ediyorsan aradığın şey bu makalede. SEO (veya Arama Motoru Optimizasyonu), hemen hemen her işletme için dijital pazarlamanın hayati bir parçasıdır. Google ve diğer arama motorlarından yapılan aramaların tüm çevrimiçi trafiğin %53,3’ünü oluşturduğu bir sır değil . Bu en büyük dijital kanaldır. 

Yine de, çoğu işletme sahibinin yıllık giderlerini planlarken bunun için yıllık bir bütçesi yoktur. Neden?

Kısmen SEO fiyatlandırması için standardizasyon eksikliği nedeniyle. Bununla birlikte, yatırımlarından gerçekte ne alacaklarının belirsizliği de geliyor.

İzmir SEO Ofisi’nde, bir işletme sahibinin bir SEO stratejisine yatırım yapmaya karar vermeden önce bunun en büyük sıkıntılardan biri olduğunu ilk elden biliyoruz.

İşletmeniz için ideal SEO fiyatlandırması hakkında bir uzmanla görüşmek istiyorsanız, hesap yöneticilerimizden birinden ücretsiz danışmanlık randevusu almanızı tavsiye ederim.

Peki Aylık SEO fiyatları ne kadar?

Bu cevaplaması kolay bir soru değil. SEO fiyatlandırması birçok farklı faktöre bağlı olarak değişebilir.

aylık seo fiyatları
aylık seo fiyatları

Aylık SEO fiyatları ne kadardır?

Aylık seo fiyatları, işletmenizin büyüklüğüne ve kapsamına ve sektörünüzdeki rekabete göre değişir.

En yaygın fiyatlandırma modeli Aylık SEO fiyatlandırmasıdır .

Ahrefs’teki arkadaşlarımızın yaptığı bir ankete göre , SEO’ların en yaygın fiyatı aylık 500-1000$’dır. 

SEO'ların Ayda Ne Kadar Ücretlendirildiğine İlişkin Bilgi Grafiği

Aylık seo fiyatları ne kadar olduğunu sormak yerine, hedeflerinize göre ne kadara mal olduğunu düşünmelisiniz? Pazarınız için arama sonuçlarında görünmek için web sitenizin gereksinimleri değişebilir.

Yani bu, bazı temel araştırmalar yapmadan cevaplaması kolay bir soru değil. Bu nedenle, uzmanlarımızdan biriyle randevu almanızı öneririz.

Ancak, 2023’te SEO hizmetleri için ne kadar ödemeyi bekleyebileceğiniz konusunda size bir fikir verebilecek bazı genel eğilimler vardır.

İşte bir şirketin büyüklüğüne dayalı bazı genel kurallar.

Küçük İşletme SEO’su

Küçük işletmeler için, SEO hizmetlerinin ortalama maliyeti aylık 150 ila 500 ABD Doları arasındadır. Bu fiyat, temel anahtar kelime araştırması ve optimizasyonunun yanı sıra bağlantı kurma ve diğer temel görevleri içerir.

İyi yönetilen bir SEO çözümü için ortak bir kural, küçük işletmeler için ayda en az 250 ABD dolarıdır, ancak bu bütçe bile bazı işletmeler için çok sınırlı olabilir. Dijital pazar ne kadar rekabetçi olursa, SEO maliyetleri de o kadar yüksek olur.

Yürüttüğümüz yerel SEO kampanyalarının çoğu, arama motorlarında sıralama için artan rekabet nedeniyle ayda 500 ABD Doları ile daha iyi sonuçlar alıyor.

Ancak SEO fiyatlandırması tek tip değildir, web sitenize, sektörünüze ve bir bütün olarak işinize bağlıdır.

Örneğin, “cbd petrol” sıralamasında yer almaya çalışıyorsanız, rakiplerinizin yaptıklarına bağlı olarak ayda 500$’a ulaşamayacaksınız, otoritenizi oluşturmanız yıllar alabilir.

Ayda 500 ABD Doları tutarında bir bütçe, bu aramalardan gelen organik trafik için rekabet etmek için çok küçük.

aylık seo fiyatları
aylık seo fiyatları

Yukarıdaki görseli anlamak için SEO uzmanı olmanıza gerek yok. Bu bize, bu anahtar kelimenin organik olarak sıralamak için SON DERECE rekabetçi olduğunu gösteriyor.

Yerel SEO stratejilerinin çoğu bu fiyat aralığına girer, ancak yine de pazarınıza bağlıdır.

Şöyle düşünün: Bir şehrin yakınında çok fazla trafiğin olduğu işlek bir otoyoldaki bir reklam panosu, küçük bir kasabadaki tek şeritli bir yoldaki bir reklam panosundan çok daha pahalı olacaktır.

Neyse ki, web sitenizi denetlemek ve rakipleri aramak için ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz ve hedeflerinize ulaşmanız için gerçekçi olacak bir bütçe öneriyoruz.

Orta Ölçekli İşletmeler

Orta ölçekli işletmeler için ortalama maliyet ayda yaklaşık 750 ABD dolarıdır. Bu fiyata daha kapsamlı anahtar kelime araştırması, sayfa içi optimizasyon, içerik pazarlaması ve daha agresif bağlantı kurma dahildir.

Rekabetçi bir ulusal SEO veya uluslararası SEO kampanyası ayda en az 750 ila 1500 ABD Doları gerektirebilir.

Nihayetinde, nereden başladığınıza ve sektörünüzün rekabetine bağlıdır.

Büyük İşletmeler

Büyük işletmeler için, SEO hizmetlerinin ortalama maliyeti ayda yaklaşık 1.000 ABD dolarıdır. Bu fiyat, gelişmiş anahtar kelime araştırması, rekabet analizi, web sitesi mimarisi optimizasyonu, çok agresif bağlantı kurma stratejileri ve genel marka bilinirliği/görünürlüğü dahil olmak üzere SEO’nun tüm yönlerini kapsar.

Büyük işletmeler için SEO fiyatlandırması, pazarın rekabet gücü nedeniyle büyük ölçüde farklı olabilir.

Kurumsal SEO Hizmetleri

Kurumsal SEO hizmetlerinin maliyeti projenin büyüklüğüne ve kapsamına göre değişmektedir. Ancak, kurumsal düzeydeki projeler genellikle ayda 1.000 ABD dolarından başlar.

Lütfen bu fiyatların sadece ortalama fiyatlar olduğunu ve özel ihtiyaçlarınıza göre değişeceğini unutmayın.

Bir SEO ajansı veya danışmanıyla konuşmadan önce, hedeflerinize en uygun olanı bulabilmeniz için bu fiyatlandırma tahminlerine aşina olduğunuzdan emin olun.

Ancak, tüm SEO maliyetleri aylık hizmetli şeklinde gelmez. Aylık ücret yerine görev başına ödeme yapmak veya saatlik ücret ödemek de mümkündür.

Ortak SEO Fiyatlandırma Modelleri

Ajansların ve SEO Uzmanlarının hizmetlerinin fiyatını yapılandırmasının çeşitli yolları vardır.

Genel SEO maliyetiniz, bu farklı SEO fiyatlandırma modellerinden hangisinin özel ihtiyaçlarınız için en iyi şekilde çalıştığına bağlı olarak değişebilir.

Başlıca SEO fiyatlandırma modelleri şunlardır:

 1. Çıktılara Göre Aylık Tutar
 2. Teslim Edilebilir Ürünler Olmadan Aylık Tutarlılık (iyi değil)
 3. Saatlik oran
 4. proje bazlı

Çıktılara Göre Aylık Tutar

Burada, İzmir  SEO Ofisi’nde, SEO kampanyanız için ayrıntılı çıktılara odaklanıyoruz ve hizmetlerimizi yeniden satan birçok ajans, bu çıktıları her ay müşterilerine gönderiyor.

Çoğu ajans, bu aylık hizmetli SEO fiyatlandırma modelini takip eder.

Ne teslim ediyoruz?

Ağırlıklı olarak İçerik ve Geri Bağlantılar.

Sık sık SEO fiyatlandırmasını diğer hizmetlerle birleştiren tam hizmet ajansları bulacaksınız. Veya bir web tasarım ajansı, devam eden SEO çalışması ve “bakım” için ücret alabilir.

Bu, gerçek SEO teslimatları/raporlamaları hakkında rapor vermemelerini veya gerçekten SEO çalışması yapmamalarını kolaylaştırıyor .

Bu nedenle, özelleştirilmiş SEO paketiniz için SEO bütçenizin tam olarak nereye gittiğini görebilmeniz için, ayrıntılı çıktılara odaklanıyoruz.

Anahtar Kelime Araştırması ve SEO denetimlerinin Maliyeti

Anahtar kelime araştırması ve web sitesinin ilk SEO denetimi gibi belirli SEO hizmetleri, normalde çoğu SEO kampanyasının nasıl başlaması gerektiğidir.

Bunlar için bağımsız hizmetler 500-2000 ABD Doları arasında değişebilir.

Bağımsız bir anahtar kelime araştırma projesi için ödeme yaparsanız, genellikle herhangi bir içerik oluşturma veya geri bağlantı içermez.

Amacınız gerçekten organik trafik almaksa ve SEO’yu doğru bir şekilde yapmak istiyorsanız ihtiyacınız olan şey içerik ve bağlantılar.

SEO için içerik oluşturma maliyeti

Sitenizi belirli anahtar kelimeler için sıralamaya sokmak, birçok SEO kampanyasının ilk hedefidir.

Bunu yapmak için, sıralamaya çalıştığınız anahtar kelimelerin kullanıcının arama amacı ile eşleşen faydalı içeriğe ihtiyacınız var.

SEO için içerik yazmanın maliyeti nedir?

SEO’lardan rezil cevap:

“Duruma göre değişir.”

Google, içeriğiniz için belirli bir kelime sayısını tercih edebilir . Web sayfanızın optimum uzunluğuna bağlı olarak, daha uzun içerik için daha fazla ödemeniz gerekebilir.

Ana hizmet/satış sayfalarınız için içeriğe sahip olduğunuzda, belirli arama amacına sahip diğer ilgili anahtar kelimelerde sıralama yapmak için tutarlı blog içeriği oluşturmaya da odaklanmanız gerekir.

İçerik oluşturma, son on yılda muazzam bir şekilde gelişti. Konu hakkında bilgili ve araştırma yapmış biri tarafından yazılmamış içerikleri sıralamak giderek zorlaşıyor.

İşte PeakFreelance.com’dan harika bir grafik . 

aylık seo fiyatları 2023
aylık seo fiyatları 2023

Ortalama bir serbest metin yazarı, bu ankete göre 1500 kelimelik bir blog gönderisi için 350-399 dolar ücret alıyor.

Alanında deneyimli bir uzmanın hakemli içeriği için binlerce dolar ödeyebilir veya içeriği kendiniz yazabilirsiniz.

Her iki strateji de doğru yapıldığında çalışır.

Günün sonunda, optimize edilmiş içerik maliyetleri, SEO fiyatlandırmasının büyük bir bölümünü oluşturur.

Bağlantı kurma hizmetlerinin maliyeti

Blogger erişimi yaparak bir bağlantının ortalama fiyatı, bağlantı aldığınız web sitesine ve içinde bulunduğunuz sektöre bağlı olarak 100 ABD Doları ile 4000 ABD Doları arasında değişebilir.

İşte Ahrefs’teki sevimli insanlardan harika bir grafik . 

seo fiyatları
seo fiyatları

SEO fiyatları şirketinizin ihtiyaçlarına, hedeflerine ve hayallerine bağlıdır. Aylık SEO maliyetlerinizin çoğu, siteniz içerik açısından iyi bir şekilde ayarlandıktan sonra genellikle bağlantı oluşturmaya gider.

Tüm SEO stratejileri, bağlantı oluşturma ve içerik oluşturma dahil olmak üzere aylık dikkat gerektirir. Doğru yapıldığında, arama motoru optimizasyonu tek bir proje olamaz.

Web sitesinin içeriğinde sürekli iyileştirmeler gerektirecektir. Bu nedenle, SEO ajansları için aylık en yaygın SEO fiyatlandırma modelidir.

İzmir SEO Ofisi’ndeki tüm müşterilerimizin, hedeflerinizi anladığımızdan emin olmak için kişisel bir SEO hesap yöneticisine sahip olmasının nedeni de budur.

Aylık Sayfa içi SEO ve aylık teknik SEO fiyatları

Onpage SEO, sayfalarınızdaki içeriğin hem Arama motorları hem de kullanıcılar tarafından anlaşılmasını sağlamaktır. Bu içerir:

 • Başlık optimizasyonu (H1, H2, H3) ve Başlık etiketleri
 • Meta açıklamaları
 • Resim alt etiketleri
 • Dahili bağlantılar ve daha fazlası!

Teknik optimizasyon veya Teknik SEO, web sitenizi ve sayfalarınızı Google’ın sayfalarınızı taraması, dizine eklemesi ve amacını anlaması için optimize etmeyi içerir.

Yaygın teknik SEO görevleri şunları içerir:

 • Google Search Console’da XML site haritası denetimleri,
 • Robots.txt dosyasının önemli sayfaları engellemediğinden emin olmak,
 • Hata durum kodlarını kontrol etme
 • Sitenin HTTPS kullandığından emin olmak
 • Site hızını artırmak için diğer görevler

Teslim Edilecekler Olmadan Aylık Tutar

Bir SEO ajansı ‘aylık SEO hizmetleri’ sağladığında ancak her ay yaptıkları işi rapor etmediğinde bu bir sorundur.

Yıllardır SEO için para ödeyen ancak sıralamalarını iyileştirmek için yapılan asıl işin farkında olmayan birçok işletme sahibi gördük. Bu, SEO hizmet sağlayıcısında güvensizlik ve şüphe yaratır ve genellikle iptalle sonuçlanır.

Bu, aslında herhangi bir iş yapmadıkları anlamına gelmez, çok iyi yapabilirlerdi ve bunu müşterilerine iletmeyebilirlerdi.

Ama kim bilir?

Bu, SEO fiyatlandırma paketlerine bakıldığında büyük bir kırmızı bayraktır.

SEO Saatlik ücretler/Danışmanlık

Bazı SEO danışmanları saatlik olarak çalışacak ve web sitenizde yaptıkları bireysel işler için sizden ücret alacaktır.

İzmir SEO Ofisi’nde, esas olarak sayfa dışı SEO’ya ve içerik oluşturmaya odaklandığımız için saatlik ücret almıyoruz, sitenizde herhangi bir yerinde değişiklik yapmıyoruz.

Dolayısıyla bu yapı bize pek mantıklı gelmiyor. Ancak birçok küçük SEO ajansı ve SEO uzmanı bu fiyatlandırma modelini kullanır.

Ne yaptığını bilen danışmanların çoğu saatte 75-150 dolar ücret alıyor.

Proje Bazlı SEO Hizmetleri Fiyatlandırması

Bazen, bir SEO şirketi yalnızca bir işletmenin SEO’su ile ilgili belirli bir proje için ücret alabilir.

Örneğin, site yapınızı SEO için yeniden tasarlamak, bir blog bölümü başlatmak, Yerel SEO için Google İşletme Profili optimizasyonu veya hatta teknik bir SEO revizyonu için ücret alabilirler.

Veya belki de sıralamanıza yardımcı olacak web sayfaları için basit bir anahtar kelime araştırması ve SEO metin yazarlığı.

Proje tabanlı SEO hizmetleri genellikle çok fazla devam eden desteğe sahip değildir. Proje tamamlandıktan sonra, SEO şirketi bundan sonra artık dahil değildir.

Bazı SEO ajansları, teknik denetim, anahtar kelime araştırması ve Google Analytics’te izleme kurulumu gibi birkaç temel görevi içeren SEO paketleri sunar.

Tek bir SEO Projesi, 1.000 – 5.000 ABD Doları arasında herhangi bir yere mal olabilir ve genellikle tek seferlik bir ödemedir.

2023 Aylık SEO fiyatları için bir standart var mı?

Kısacası hayır. 2023’te SEO’nun maliyetinin gerçek bir standardı yoktur.

Bu kısmen, “SEO” için verilen hizmetlerin gerçek detaylarının kendisinin belirsiz olabilmesinden kaynaklanmaktadır.

Yukarıdaki bölümde, en yaygın SEO paketlerini ve bu fiyatlandırma modeli yapılarını ele aldım.

Bir SEO danışmanına saatlik ödeme yapabilir veya denetim veya anahtar kelime araştırması gibi belirli görevlere göre ödeme yapabilirsiniz.

Örneğin, SEO anahtar kelime araştırması için Fiverr’a 5 dolar ödeyebilirsiniz. Ancak sonuçları görmek için yapmanız gereken tek şey kesinlikle bu olmayacak.

Ve unutmayın, ödediğinizin karşılığını alırsınız.

SEO Ajanslarının aylık seo fiyatları için bir standardizasyonu yoktur, ancak bu aynı zamanda SEO kampanyanızın kalitesi söz konusu olduğunda hiçbir standardizasyonun olmadığı anlamına gelir.

Aradığınız sonuçları göremiyorsanız, sonuçları görmek için gerekenler konusunda gereğinden az ücret alıyor VE eksik teslim ediliyor olmanız SON DERECE olasıdır.

SEO maliyetleri, birileri ödemeniz için sizden ücret almaya istekli olduğu kadar düşük olabilir.

Ortalama Aylık SEO fiyatları maliyeti nedir?

SEO, dijital pazarlamacılar ve işletme sahipleri için çok çeşitli hizmetler sunduğundan, tipik fiyatları tahmin etmede zorluk olabilir. Pek çok SEO projesi, sağlanan hizmetlere ve o sektördeki rekabete bağlı olarak 10.000 ABD Dolarına kadar mal olabilir. Küçük bir yerel işletme için SEO, bu yazıda daha önce tartışıldığı gibi, çok uluslu bir şirketten çok daha farklıdır.

Bir SEO ajansı, saatlik bir ücret veya yönetim ücretleri için danışmanlık da içerebilir.

Genellikle 15 sayfalık bir web sitesi daha düşük bir fiyat noktasına sahip olurken, 50.000’den fazla farklı ürün satan E-Ticaret sitesi genellikle SEO’ya yatırım yapmak için ekstra paraya ihtiyaç duyacaktır.

Çoğu ajans, en yaygın bütçelere dayalı olarak çeşitli SEO fiyatlandırma paketlerine sahip olacaktır.

Çalıştığınız ajansın aylık SEO fiyatları modeli, ne yaptıklarını gerçekten bilip bilmediklerini belirlemenin ilk ipuçlarından biridir.

Biri size ayda 500$’dan daha düşük bir bütçeyle 30 gün içinde 1. sıraya yükselmenizi sağlayabileceğini söylerse, çalıştırın .

Ya da doğruyu söylüyorlarsa zaten onlarla çalışıyor olmalısın.

SEO için neden diğer fiyatlandırma seçeneklerini arıyorsunuz?

Şaka yapıyorum.

Ancak, bundan bir ay sonra muhtemelen biraz para harcamış olacaksınız ve Google’ın tepesine şu an olduğunuzdan daha yakın olmayacaksınız.

Aylık SEO Fiyatlandırması ve Ücretli Arama Fiyatlandırması

Organik arama yoluyla trafik almak biraz yatırım ve zaman gerektirir. Ama sabretmeye değer.

Bir düşünün – insanlar, Google’da reklam verirken Çatı Kaplama gibi bir sektör için tıklama başına 8-30 ABD doları kadar para ödüyor. Bu, Arama Motoru Pazarlaması veya SEM olarak bilinir.

Bunun yerine, o arama için organik sonuçlarda yer alsaydınız ve reklam yayınlamak için tıklama başına ödeme yapmak zorunda kalmasaydınız?

seo uzmanı
seo uzmanı

SEO yatırımının geldiği yer burasıdır.

SEO harcamanız, ücretli reklamlarınız gibi doğrudan potansiyel müşteriler getirmez. Ama sorun değil! SEO, PPC reklamları yayınlamaya kıyasla uzun vadeli bir yatırım stratejisidir.

Rekabetinize ve şu anda sıralamada bulunduğunuz yere bağlı olarak SEO ile 6-12 ay boyunca trafikte çok fazla bir artış göremeyebilirsiniz.

Ancak ana anahtar kelimeleriniz için ilk 3 sıraya geldiğinizde, organik olarak trafik ve potansiyel müşteri alacaksınız ve aylık SEO yatırımınız kendini amorti etmeye başlayacak.

Uzun vadede marka bilinirliğinize ve çevrimiçi varlığınıza yatırım yapıyorsunuz .

Bir SEO Ajansı Seçmek

Gördüğünüz gibi, SEO hizmetlerinin maliyeti bir dizi faktöre bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Kısıtlı bir bütçeniz varsa, işin bir kısmını kendiniz yapmayı veya ucuz bir serbest çalışan tutmayı düşünebilirsiniz. Ancak, yatırım yapacak paranız varsa ve web sitenizin arama sonuçlarında mümkün olduğunca üst sıralarda yer aldığından emin olmak istiyorsanız, profesyonel bir SEO ajansı tutmayı düşünmeye değer.

Tabii ki, sektör geliştikçe fiyat her zaman değişebilir, ancak bu size 2023’te ne kadar harcamayı bekleyebileceğiniz konusunda genel bir fikir vermelidir.

SEO denetimi, bağlantı kurma ve genel danışmanlık için makul miktarda ücret alan bir SEO ajansı bulmak zor olabilir.

SEO Ajansı aylık seo fiyatları modellerinin hepsi en azından biraz benzersizdir. Daha önce de belirtildiği gibi, aylık SEO fiyatlandırması değişir. Ve eskilerin dediği gibi, ödediğinizin karşılığını alırsınız. Rekabetçi bir pazardaysanız, kaliteli SEO hizmetleri pahalı olabilir. Bu, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) sıralanacak oyunun adıdır.

SEO hizmetlerini düşük fiyatlandırmalıyız çünkü müşterilerimizin büyük bir kısmı, hizmetlerimizi müşterilerine beyaz etiketleyen ve işaretleyen ajanslardır.

Bizimle, paranızın karşılığını en iyi şekilde alacağınızdan emin olabilirsiniz.

SEO’yu kendiniz öğrenmeye çalışarak çok fazla kaynağı boşa harcayabilirsiniz. Ve açıkçası, çoğu işletme sahibi zaten SEO öğrenmek için zaman harcamak istemiyor, iyi oldukları şeye, yani işlerini yürütmeye odaklanmayı tercih ediyorlar.

Bu nedenle, hangi stratejilerin sizin için işe yarayacağını bilen, kendini kanıtlamış bir ortak bulmanız gerekiyor.

Leave a comment

Explore
Drag