Skip links
Yerel SEO 2022

Yerel SEO 2022

Yerel SEO, işletmenizin Google’daki yerel arama sonuçlarında daha görünür olmasına yardımcı olan bir arama motoru optimizasyonu stratejisidir.

Yerel tüketicilere çevrimiçi ortamda daha görünür olmak istiyorsanız, yerel arama motoru optimizasyonu ile uğraşmanız gerekir. Google aramalarının büyük çoğunluğu yerel bölgelerinde ürün, hizmet veya bilgi arayan kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu sebeple yerel arama varlığınızı geliştirmek, işinize fayda sağlar.

Yerel SEO Nedir ve Nasıl Çalışır?

İşletmelerin Google’ın yerel arama sonuçlarında görünürlüklerini artırmalarına yardımcı olan pazarlama tekniğine Yerel SEO denir. Yerel bölgedeki tüketiciler tarafından online ortamda daha kolay bulunmak isteyen işletmeler tarafından kullanılır. Eğer belirli bir konumda bulunan tüketicilere ürün veya hizmet satmak istiyorsanız, yerel arama pazarlamasını bilmeniz gerekir.

Yerel bir işletmeye SEO yapmak için yerel arama görünürlüğünü artırmaya yönelik gerçekleştirebileceğiniz birçok eylem vardır. En ideal uygulama stratejileri şu şekildedir;

 • Google İşletme Profilinizi oluşturup optimize etme
 • Marka yönetimi
 • Web sitesi optimizasyonu
 • Alıntı oluşturma
 • Google arama değişikliklerine uyum sağlama
 • Yerel bağlantı kurma
 • Spam mücadelesi

E-Ticaret SEO doğru yapıldığında, yerel bir işletmenin Yerel Paket, Yerel Bulucu, yerelleştirilmiş organik sonuçlar ve Google Haritalar’da daha belirgin bir şekilde görünmesine yardımcı olur.

Google Yerel Arama

Bu sistem sayesinde, işletmeler arama motoru sonuç sayfasının en üstünde görünür. Oluşturulan listeler, her bir işletmenin konum işaretlerinin bulunduğu bir haritanın yanında görünür.

Yerel arama sonuçları, işletmenin kendi web sitesini değil, İşletme Profilini temel alır. Bu nedenle, bu listede yer almak için bir İşletme Profili oluşturmanız ve iyi bir şekilde optimize etmeniz gerekir.

Yerelleştirilmiş Organik Sonuçlar

Yerelleştirilmiş organik sonuçlar, yerel arama sonuçlarının altında görünür.

Listeleme sırasına yerel arama algoritması karar verir ve sayfa optimizasyonu, incelemeler ve gelen bağlantılar dahil olmak üzere bir dizi sıralama faktörüne dayanır.

Google Haritalar

Google Haritalar üzerinden yapılan aramalarda daha uzun bir yerel işletme listesi bulunmaktadır. Sonuçlar, işletme yerleri harita ile birlikte bir listede şeklinde görünür. Ayrıca, farklı yerleri keşfetmek için haritayı hareket ettirerek bu alanı ara işlevini kullanabilirsiniz.

Kimler Yerel SEO İhtiyacı Duyar?

 • Yerel işletmeler. Fiziksel konumlarına daha fazla ziyaretçi sağlaması gereken yerler.
 • Yerel müşterilerle çalışan SEO ajansları.
 • Birden fazla şubesi olan markalar ve bayilikler.
 • Hizmet sektöründe çalışan işletmeler.

Yerel SEO Çalışmalarının Faydaları Nedir?

Yerel SEO pazarlaması, yerel arama sonuçlarında görünürlüğünüzü artırır. Bu nedenle, bölgenizde daha fazla kişiye ulaşmak, daha fazla fiziksel ziyaretçi trafiği çekmek, daha fazla dönüşüm sağlamak, itibarınızı artırmak ve işinizi büyütmek istiyorsanız bu yararlıdır.

1. Daha Fazla Kişiye Ulaşın

Yerel arama sonuçlarında görünürlük sağlamanız, daha fazla fiziksel ziyaretçi elde etmenizi sağlar. Arama yapan kişi web sitenize gidebilir, sizi arayabilir veya işletmenizi şahsen ziyaret etmeye karar verebilir.

2. Daha Fazla Dönüşüm Sağlayın

Web trafiğinizi arttırarak, daha fazla dönüşüm elde edebilirsiniz. Bu dönüşümler satış, abonelik ve hizmet sorgusu şeklinde olabilir. Örneğin; arama yapan bir kişi Google Arama’dan çıkmadan işletmeye yol tarifi alabilir ve telefon görüşmesi yapabilir. Ayrıca işletmeyle ilgili çalışma saatlerini ve diğer ayrıntıları görebilirler.

3. İtibarınızı Artırın

İş türü ne olursa olsun, olumlu bir itibar, uzun vadeli başarı için şarttır. Bu yüzden, yerel arama pazarlaması yapmak, herkese açık profil geliştirmenize yardımcı olur.

Yerel SEO Nasıl Çalışır?

Arama görünürlüğünüzü artırmak için düzenli olarak birçok pazarlama faaliyeti gerçekleştirmeniz gerekir.

İşletme Profilinizi Yönetme ve Optimize Etme

Bir İşletme Profili oluşturmak, başarılı bir yerel SEO stratejisinin önemli bir parçasıdır. Eğer, ücretsiz İşletme Profili oluşturmadıysanız; yerel arama sonuçları ve Google Haritalar’da yer alamazsınız.

Profil oluşturulduktan sonra, fotoğraf ekleme ve anahtar kelimeyle optimize edilmiş bir işletme açıklaması yazma gibi ilk optimizasyon görevlerinin tamamlanması gerekir.

Bunlara ek olarak yapmanız gereken optimizasyonlar aşağıdaki gibidir;

 • Bilgilerinizi güncel tutun.
 • Yeni fotoğraflar ve videolar ekleyin.
 • Düzenli olarak gönderiler paylaşın.
 • Soru-Cevap etkileşimine önem verin.
 • Google incelemelerini yanıtlayın.

İtibar Geliştirme

İtibar yönetimi, güçlü bir yerel SEO stratejisinin önemli bir unsurdur. Bu, büyük ölçüde, sosyal medya etkinlikleriniz aracılığıyla gerçekleşir.

Sosyal medya etkinliğinizi arttırdıktan sonra yorum kazanmaya çalışın. Ancak olumlu yorum kazanıp beş yıldızlı değerlendirmeler almak istiyorsanız önce hak etmeniz gerekir. Kullanıcı yorumları gelmeye başladığında, onlara zaman geçmeden profesyonel bir şekilde yanıt vermeniz çok önemlidir.

Markanızı ve mesajınızı her zaman ön planda tutun. Ayrıca çevrimiçi topluluğunuzla etkileşim kurarken profesyonel ama arkadaşça bir tavır sergilediğinizden emin olun.

Web Sitenizi Optimize Etme

Web sitenizi yerel arama algoritmasına optimize etmek için yapmanız gerekenler şöyledir;

 • Değerli içerik oluşturun.
 • Dahili bağlantılar oluşturun.
 • Mobil duyarlı bir tasarıma sahip olun.
 • Görüntü ve içerik meta verilerini optimize edin.
 • Olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlayın.

Değerli İçerik Oluşturma

Web siteniz için yüksek kaliteli içerik oluşturmak, yerel SEO için  oldukça önemlidir. İçeriğiniz blog gönderileri, video, podcast ve animasyon gibi birçok biçimde olabilir. Ancak ilk önceliğiniz, içeriğinizin kitleniz için faydalı olmasıdır. Bu nedenle önce bazı anahtar kelime araştırması yaparak kitlenizin ihtiyacını belirleyin.

Dahili Bağlantılar Oluşturma

Siteniz genelinde dahili bağlantılar oluşturmak basit ama güçlü bir etkendir. Ancak kolayca ihmal edilebilir.

Dahili bağlantılar, sitenizin bir bölümünden diğerine giden bağlantılardır. Google’ın web sitenizi daha iyi anlamasına yardımcı olarak sitenizin yerel arama sonuçları sayfalarında doğru bir şekilde temsil edilmesini kolaylaştırır.

Dahili bağlantılar eklerken, her bağlantının mantıklı bir sayfaya işaret ettiğinden emin olun.

Mobil Uyumluluk

Mobil uyumlu bir site, tüm ekran boyutlarında mükemmel şekilde çalışan sitedir. Kullanıcı ve müşteri ziyaretini arttırmak istiyorsanız, sitenizin mobil uyumlu olmasına önem vermelisiniz.

Sitenizin mobil cihazlarda ne kadar duyarlı olduğunu kontrol etmek için Google’ın Mobil Uyumluluk Testini kullanabilirsiniz.

Resim ve İçerik Meta Verilerini Optimize Etme

Görsel olarak iyi resimler kullanmak, web sitenizi çekici hale getirir. Yüksek kaliteli ve alakalı görseller seçmenin yanı sıra, görsellerinizi her zaman arama için optimize etmelisiniz.

Görüntü optimizasyonu, dosya adında anahtar sözcüklerin kullanılması ve alt metin eklemeyi içerir. Bu optimizasyon, web erişilebilirliğinizi arttırmanıza yardımcı olur. Ayrıca, web sitenizi yavaşlatmaktan kaçınmak için resimlerinizin boyut ve formatına dikkat etmelisiniz.

İçerik meta verileri, site içeriğinizin arama motorlarına açıklanmasına yardımcı olur. Bu, başlık etiketleri ve meta açıklamalar gibi niteliklerin kullanımını da içerir.

Resimlerinizi ve içeriğinizi optimize ettiğinizden emin olmak için web sitenizde biraz zaman geçirin.

Olumlu Kullanıcı Deneyimi Sağlamak

Olumlu kullanıcı deneyimi sağlamak, web sitenizde yaptığınız her şeyin önünde olmalıdır. Bu sadece yerel SEO kampanyanız için faydalı olmakla kalmaz. Örneğin, kullanıcılar yerleşim düzeni karışık olduğu için sitenizde aradığını bulamıyorsa sitenizden çıkacaktır.

Yerel Atıflar Oluşturma

Yerel alıntılar sayesinde, inceleme platformları ve işletme dizinleri gibi üçüncü taraf sitelerde, işletmenizden bahseder. Böylece, Google’ın işletme ayrıntılarınızı doğrulamasına yardımcı olursunuz. Bu sayede yerel arama motoru görünürlüğünüzü artırmak için potansiyel geri bağlantı elde edebilirsiniz. 

Yerel alıntılar, işletmenize daha fazla trafik çekebilir. Bu listeler; incelemeler, yol tarifleri, çalışma saatleri ve resimler gibi birçok faydalı bilgi sağlar. Dolayısıyla, bir işletmenin daha kapsamlı bir profil oluşturmasına ve arama yapan kişinin uygun olanı bulmasına yardımcı olursunuz.

Rekabetçi Arama Ortamınızı İzleme

Rakiplerinizi analiz etmek, onların sunduğu iyi hizmetleri fark etmenizi sağlar. Böylece kendi stratejinizde yapmanız gereken düzenlemeleri belirleyebilirsiniz.

Rakiplerinizin; içerik türüne, hedefledikleri anahtar kelimelere ve geri bağlantılarını nereden aldıklarına odaklanın.

Google’daki Değişiklikleri İzleme ve Kullanma

Google, genellikle herhangi bir resmi uyarı olmadan arama algoritmalarında değişiklikler yapar. Bu değişimleri izlemek, olası algoritma güncellemelerinden haberdar olmanın kolay bir yoludur. Çok sayıda sıralama değişikliği olması, SEO stratejinizi değiştirmenizi gerektirir.

Yerel Bağlantı Oluşturma

Bağlantı kurma, yerel SEO için en önemli sıralama faktörlerinden biridir. Yerel bağlantılar, arama motorlarının işletmenizin yerel ilgi düzeyini anlamasına yardımcı olur. Ayrıca bu bağlantılar içeriğinizin değerini de gösterir.

Yerel bağlantılar oluşturmaya başlamak için kaliteli içerik oluşturmaya öncelik verin. Rakiplerinizin içeriklerini nereden aldığını kontrol edin, yakındaki diğer işletmelere ulaşın ve yerel alıntılar oluşturun.

Spam Mücadelesi

Bazı işletmeler, yerel arama görünürlüğünü artırmak için  spam taktiklerine başvurabilir. Bu işlemler, işletme adında anahtar kelime doldurmayı, yanlış konum bilgilerini listelemeyi veya tamamen sahte hesaplar oluşturmayı içermektedir.

Bir spam profili tarafından geride bırakılmak hoş bir durum değildir. Ancak bir işletmenin Google yönergelerini herhangi bir şekilde ihlal ettiğini düşünüyorsanız, bunu bildirebilirsiniz.

Yerel SEO Raporlaması

Yerel müşterilerle çalışan bir pazarlamacıysanız, ilerlemenizi belgelemek için raporlar oluşturmak çok önemlidir. Bu, müşterilerinizi eylemleriniz hakkında güncel tutmanın ve değerinizi göstermenin basit bir yoludur.

Raporlarınız web trafiği, arama sıralamaları, yeni bağlantılar ve dönüşüm oranı gibi temel verileri içerebilir. Ancak izlediğiniz ve raporladığınız veriler, belirli hedeflerinin ne olduğuna bağlı olarak müşteriden müşteriye değişiklik gösterecektir.

İlgi çekici raporların nasıl oluşturulacağını öğrenmek, müşterileriniz için değerinizi kanıtlayan bilgiler üretmenize yardımcı olacaktır.

Yerel SEO Google Maps

Yerel arama performansınızı yükseltmek ve işletmenizi bir sonraki görünürlük düzeyine çıkarmak için uzman ekibimizle iletişim kurun!

Leave a comment

Explore
Drag