Skip links
Psikologlar İçin SEO

Psikologlar İçin SEO 2022

Psikologlar için SEO, kliniğinize özel ve web sitenizin ihtiyacı olan tüm SEO çalışmalarını kapsayan bir hizmettir.

Psikologlar için SEO konusuna geçmeden önce öncelikle SEO’nun ne olduğunu açıklayalım.

SEO, web sitenizi Google gibi arama motorlarında daha iyi sıralamak için optimize etmeye yönelik çalışmalardır. Web sitenizin yeni müşteriler getirmesini istiyorsanız, psikologlar için SEO bir zorunluluktur. Burada birkaç şeyi açıklayacağız: Google’ın çalışma mantığı, anahtar kelimeler, içerik, geri bağlantılar, teknik performans ve yerel SEO.

Deneyimli ekibimizden destek almak istiyorsanız, bizimle iletişime geçin.

Google Nasıl Çalışır?

Google bir içerik dizinidir. Süreç içerisinde hizmet tanımına birçok unsur eklese de, birincil hizmeti ve gelir kaynağı arama motorunun kendisidir.

Google, bir kullanıcının sorgusu için mümkün olan en iyi arama sonucunu hedefler. Hedeflediğiniz müşterilerinizin aradığı anahtar kelimeler için en iyi arama sonucunu oluşturmak ve optimize etmek ise SEO’nun işidir.

Arama Botları

Bir web sayfası oluşturduğunuzda iki hedef kitleniz olur: potansiyel müşteriler ve arama motorları.

Bir araştırmacı Google, Bing veya Yahoo gibi bir arama motoruna bir anahtar kelime girdiğinde; Google, Google’ın devasa dizinini tarayan botlar veya örümcekler dağıtır. Bu botlar, sayfaların metnini ve kodunu tarayarak sayfaları aşağıdakiler gibi yüzlerce faktöre göre değerlendirir:

 • Sitenizin teknik performansı
 • Bir sayfaya verilen geri bağlantı sayısı
 • İçeriğin kalitesi
 • Sayfanızın mobil uyumluluğu

Google algoritması aracılığıyla botlar, ilgili tüm sonuçları en iyiden en kötüye doğru sıralar.

Google Gibi Düşünmek

Psikologlar için SEO karmaşık olabilir, ancak kafanız karıştığında Google gibi düşünmeye çalışın.

Google, sizinle iletişime geçmedikçe, bir seans planlamadıkça ve hizmetiniz için size ödeme yapmadıkça terapinizi doğrulayamaz. Bunun yerine, kliniğinizin gerçek ve güvenilir olduğunu doğrulamak için yüzlerce sıralama faktörünü hesaba katar. Profesyonel SEO ekibimiz, web sitenizi bu sıralama faktörleri için optimize etsin.

Psikologlar için SEO iki ana şeye indirgenebilir. İçerik ve geri bağlantılar. Ama önce, SEO’nun temelini oluşturan unsuru inceleyelim: anahtar kelimeler.

Psikologlar İçin SEO Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelimeler, danışmanlar ve psikologlar için SEO için en temel unsurdur. Hedeflediğiniz danışman profiline ulaşmak için aranan anahtar kelimeleri belirleyerek SEO çalışmalarınızı hızlandırabilirsiniz.

Genellikle daha uzun ve daha spesifik olan anahtar kelimeler bulmanızı öneriyoruz. Çünkü arama spesifik olduğundan, bu uzun kuyruklu anahtar kelimeleri arayan kişinin tam olarak ne aradığını bildiğini varsayabiliriz.

Örneğin, “terapist” uzun kuyruklu bir anahtar kelime değildir. Google, Bing veya Yahoo’da “terapist” araması yaparsanız, çeşitli sonuçlar görürsünüz. Nasıl terapist olunacağına dair makaleler, ortalama bir terapistin maaşı ve daha fazlası. Google, bu anahtar kelimeyle arama yapan kişinin ne görmek istediğinden emin olamaz.

Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Psikologlar için SEO kapsamında anahtar kelime araştırması için kullanabileceğiniz birçok ücretli araç vardır. Ancak ücretsiz bir şekilde de analiz yapmanız da mümkündür.

Google’da arama yapın. Uzun kuyruklu bir anahtar kelime yazın ve siz yazarken sayfanın alt kısmında, arama sonuçlarının başlıklarında ve menüde Google’ın ne önerdiğini görün.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı‘ya göz atın. Web siteniz için kullanabileceğiniz en kolay araç olan Google Anahtar Kelime Planlayıcı, ihtiyacınız olan anahtar kelimeye ulaşmanızı sağlar.

Surfer SEO Google Chrome eklentisini deneyin. Seçtiğiniz anahtar kelimenin ayda kaç kez arandığı ve birinci sayfada sıralamanız gereken tahmini geri bağlantı sayısı gibi her türlü yararlı veriyi alırsınız.

SEO Scout kullanmayı deneyin. ücretsiz bir anahtar kelime araştırma web uygulaması. Anahtar kelime araştırma web uygulamaları genellikle ücretli araçlardır, bu nedenle bundan yararlanabilirsiniz.

İçerik

Anahtar kelime listenizi düzenledikten sonra, belirlediğiniz anahtar kelimelerle içerik hazırlayın. Farklı anahtar kelimeler için özel sayfalarınız olduğundan emin olun. Örneğin; depresyon ve anksiyete anahtar kelimeleri için iki ayrı sayfa oluşturun.

Ciddi bir rekabet olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Her gün yaklaşık 4 milyon blog yazısı yayınlanıyor. Bu yüzden içeriğinizi kapsamlı ve kaliteli bir şekilde üretmeniz gerekir.

Psikologlar için SEO çalışmalarınızın başarılı olmasının en önemli adımı hizmetlerinizi kapsayan güncel içeriklere sahip olmanızdır.

Size birinci sayfayı sağlayacak olan içeriği üretmeniz için birkaç ipucumuz var:

 1. İçeriğinizin tamamına, özellikle başlıklara anahtar kelimelerinizi serpiştirin.
 2. Uzun yazılar yazmaya çalışın. İçeriğiniz en az 1.000 kelimeye sahip olsun, tercihen 2.000’e yakın kelime yazın.
 3. Tüm soruları yanıtlayın ve mümkün olan her konuyu ele alın. Ne kadar çok şeye değinirseniz içeriğiniz o kadar sağlam olur.
 4. Çok sayıda resim ekleyin. Kullandığınız resimlerin dosya adlarının ve alt metninin anahtar kelimeler olduğundan emin olun.
 5. Anahtar kelimelerinizin doğal varyasyonlarını ekleyin. Google’da arama yaptığımızda çok fazla sözdizimi bırakma eğilimindeyiz. Bu nedenle edatlar ekleyerek kelimelerin sırasını değiştirin.
 6. Meta açıklamalarınıza ve başlık etiketlerinize anahtar kelimeler ekleyin.

Bu 6 ipucuna uygun hareket etmeniz büyük farklar yaratacaktır.

Geri Bağlantılar

Psikologlar için SEO’da geri bağlantılar, önemli bir otorite sinyali sağlar. Ne kadar kaliteli geri bağlantınız varsa, Google sitenize o kadar güvenir. Ancak Google, 2012’de spam içerikli bağlantı oluşturma tekniklerini kullanan web sitelerini cezalandıran bir güncelleme yayınladı. Dolayısıyla bağlantılar kurarken, yüksek kaliteli olanları tercih etmeniz önemlidir. Gelin geri bağlantılar için nelere dikkat etmelisiniz öğrenelim.

 • Konuyla alakalı bağlantıları inceleyin. Terapi ile ilgili web sitelerinden geri bağlantılar oluşturmaya çalışın. Sektörünüzde en çok bilinen blog sayfalarını inceleyin, bu sayfalardan kaynaklar verin.
 • Yerel bağlantılar edinin. Yerel bir rehberden ve iş birliğinden bir bağlantı alabilirseniz, bu, işletmenizi doğrulamanıza yardımcı olur.
 • Yetkili siteleri kullanın. Fazla yetkiye sahip sitelerden geri bağlantı almak kusursuz bir stratejidir. Yetkili siteler genellikle daha eskidir ve .org veya .edu gibi alan uzantılarına sahiptir.

Tüm bu nitelikleri kapsayan kaliteli bağlantıları bulmak zordur. Dolayısıyla yukarıdaki niteliklere sahip bağlantılar kurmak uzun sürecektir. Bu nedenle seçtiğiniz bağlantıların ürettiğiniz içerikler uyumlu olmasına dikkat edin. Yapabiliyorsanız, URL’nizde “kaygı terapisti” gibi anahtar kelimelere veya uzmanlık alanınız için bulduğunuz diğer anahtar kelimelere yer verin.

Teknik Performans

Google’da iyi bir sıralama elde etmek için web sitenizin teknik açıdan iyi durumda olması gerekir. Psikologlar için SEO çalışmaları web sitenizin ihtiyacı olan teknik hizmetleri kapsar.

Web siteniz 404’ler gibi hata kodlarından arındırılmış, Google’da dizine eklenebilir başlıklara ve meta açıklamalara sahip olmalıdır. Bunları değerlendirmek için ücretsiz bir araç olan Screaming Frog kullanabilirsiniz.

Web sitelerinin çevrimiçi bir kartvizitten daha fazlası olduğunu unutmayın. Bakım ve optimizasyon süreçleri zorunludur. Dolayısıyla bir web sitesi tasarımcısı ve şablonu seçerken dikkatli olun. Tüm tasarımcılar teknik SEO’yu anlamaz.

SEO uyumlu web sitesi tasarımı için İzmir Web Tasarım Ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.

Yerel SEO

Psikologlar için SEO’nun önemli bir aşaması yerel SEO çalışmalarıdır.

Yerel SEO mantığı, genel SEO gibidir. Ancak organik arama sonuçlarını hedeflemek yerine, Google’ın yerel arama sonuçlarını hedeflersiniz. Yerel SEO’nun birincil varlığı, Google İşletme profili girişinizdir. Henüz hesabınızı oluşturmadıysanız, ilk fırsatta üye olmanızı öneriyoruz.

Yerel SEO’nuzu güçlendirebileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır.

İlk olarak, Google İşletme profili girişinizi optimize edin. Girişinizi eksiksiz olarak doldurun. Çalışma saatleriniz, işletme açıklamanız, hizmetleriniz, birincil ve ikincil işletme kategorilerinizi doğrulayın. Ofisinizin ve binanızın fotoğraflarını ekleyin. Ayrıca ofisinizden videolar da ekleyebilirsiniz. Bu videolar, işletmenizin gerçek olduğunu ve sahte bir ofis kullanmadığınızı doğrular.

İkincisi, alıntılar oluşturun. Atıflar bir tür geri bağlantıdır. Özellikle, Sarı Sayfalar gibi işletme dizinlerinden gelen geri bağlantılardır. İşletme rehberinde iletişim bilgilerinizi veya adınızı, adresinizi ve telefon numaranızı listeleyin. Google bu sonuçları taradıkça zamanla ofisiniz Google’ın gözünde daha meşru hale gelir.

Son olarak, spam ile mücadele edin. Google My Business girişlerine anahtar kelimeler girilmesi, listeleri spam olarak gönderir. Yerel sonuçlarda oyun alanını eşitlemek için bu listeleri rapor edebilirsiniz.

Daha Fazla Danışana Ulaşın

Psikologlar için SEO stratejisi oluşturmaya hazırsanız, deneyimli ekibimiz size yardımcı olabilir. İzmir SEO Ofisi, arama motorlarında erişiminizi artırmanızı sağlar. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugün bizimle iletişime geçin.

Leave a comment

Explore
Drag